למה קרימינולוגיה?

 

מה אומרת לכם המילה "פשיעה"?

תכנית הלימודים לתואר ראשון בקרימינולוגיה נותנת מענה לשאלות רבות העוסקות בפשיעה, הבנת הגורמים לפשיעה, ודרכי ההתמודדות עם פשיעה.

התכנית, המציגה את ההתפתחויות החדשניות ביותר בתחום הקרימינולוגיה, כוללת עיסוק בקשת רחבה של תחומים קרימינולוגיים כגון: עבריינות, קורבנות,  נשים ופשיעה, תגובת המערכות החברתיות לעבריינות, משפט וחברה, קרימינולוגיה ניסויית, יעילות תכניות לשיקום עבריינים, פשעי צווארון לבן, פשיעה ומקום ושיטור ב"נקודות חמות", שיטור טרור, יחסי משטרה-קהילה, לגיטימיות המשטרה, מערכות כליאה, מדע פורנזי, זיהויי פלילי ועוד.

מטרת התכנית היא לחשוף סטודנטים/ות למגוון נושאים תיאורטיים, מחקריים ומעשיים הקשורים לפשיעה. מטרה נוספת היא לקרב את העובדים/ות בתחום הרחב של מערכת אכיפת החוק לעשייה האקדמית בתחום הקרימינולוגיה ולהעשיר אותם בידע וביכולת לתרגם ממצאי מחקרים לעשייה יעילה והוגנת יותר בשטח, כזו שמפיקה את המרב מהמשאבים הציבוריים שעומדים לרשות מערכת אכיפת החוק. התכנית שואפת לבנות בסיס לחוקרים קרימינולוגים מצטיינים ולספק להם ידע וכלים לפיתוח מחקר קרימינולוגי בסטנדרטים בין-לאומיים.

 

למה קרימינולוגיה?

מדע הקרימינולוגיה התעצב בשנים האחרונות כשדה מחקר רב-תחומי (אינטרדיסציפלינרי) עתיר ידע, המשיק לתחומים שונים כמו משפטים, מדעי החברה, חינוך, מדעי הרוח, מדעי הטבע, עבודה סוציאלית ואחרים. רב-תחומיות זו מחייבת הכרות יסודית ומעמיקה של נושאים רבים ושיטות מחקר מורכבות וחדשות.

זו הזדמנות ללמוד תחום מרתק שיש לו נגיעה בחיי היום יום של כל בני האדם החיים בחברות שונות ברחבי העולם.  זו גם הזדמנות להבין מה עומד מאחורי מקרים הקורים מסביבנו וכאלו המסוקרים בתקשורת, אירועים שלמעשה משפיעים על כולנו.

המכון לקרימינולוגיה נמנה עם טובי המוסדות לקרימינולוגיה בעולם. חוקריו נמצאים בקדמת המחקר המקומי והבין-לאומי, והוא נושא את דגל המצוינות האקדמית של האוניברסיטה העברית.

יחד עם סגל המורים במכון מלמדים גם מורים מן החוץ, מומחים בתחומם, וביניהם גם אנשי שטח בעלי תפקידים בכירים, הבאים לחזק את מערך ההוראה ולקרב את תלמידי המכון לנעשה בשטח.

אז אם אתם מעוניינים בלמידה איכותית המדגישה את הקשר בין העולם התיאורטי לעולם המעשי, אם אתם מעוניינים לדעת מה נעשה גם בארץ וגם בעולם בתחום זה, ואם אתם מעוניינים ללמוד עם טובי המרצים בתחום – מקומכם אתנו!

 

מידע מיוחד על המכון

- האוניברסיטה העברית גאה בפרופסור דייויד וייסבורד, חבר סגל במכון, זוכה פרס שטוקהולם לשנת 2010 וחתן פרס ישראל לשנת 2015 בקרימינולוגיה.

- תלמידי המכון לקרימינולוגיה יכולים להירשם כחברים ב"אגודה הישראלית לקרימינולוגיה" להתעדכן בכל החדש בתחום ולקחת חלק בפעילויות אותן יוזמת האגודה.

- המחקר במכון לקרימינולוגיה זכה בשנים האחרונות להכרתם של מספר רב של מוסדות ממשלתיים וציבוריים בארץ ולתמיכה כספית במימון מחקרים. גופים אלו כוללים בין היתר את המשרד לביטחון פנים, משטרת ישראל, הרשות למלחמה בסמים, הרשות לשיקום האסיר, שירות בתי הסוהר, רשות שדות התעופה והקרן הלאומית למדע.

- סגל המכון מקיים קשרי גומלין ומחקר עם אוניברסיטאות וחוקרים מובילים מחו"ל. מוסדות אכיפה בארץ ובעולם עושים שימוש בפירותיהם של שיתופי פעולה אלה.