פפפ

נאום פרופ' וייסבורד בטקס הפרידה ממפכ"ל המשטרה

דצמבר 2, 2018
דייוויד

באירוע הפרידה למפכ"ל היוצא רוני אלשיך שנערך ביום חמישי 29.11.18, נשא פרופ' דיוויד וייסבורד נאום בפני השר לבטחון פנים ובאי הטקס.

להלן ציטוט מדבריו:

 

לפני שלוש שנים, בתקופה בה עסק השר במינוי המפכ"ל החדש, הוא שאל אותי מהן התכונות החשובות ביותר למפכ"ל. השבתי שלדעתי הוא צריך למנות מישהו שיכיר, יכבד וישתמש במדע, כלומר בידע הקיים בנושא שיטור, ושיחפש לחזק את מערכת היחסים שבין המשטרה לציבור. הוא ביקש שמות, אך האמת היא שהשר היה יותר חכם ממני כי הוא בחר אותך.

האמת היא שהתגובה הראשונה שלי הייתה: "מה איש שב"כ מבין במשטרה?!" לא ידעתי אז כי הגעת לאוניברסיטה ללמוד קורסים בנושא מדע המשטרה, לא הבנתי שהגעת לתפקיד המפכ"ל עם רקע, לא רק על מה שיש למחקר לומר על שיטור, אלא גם על חשיבות הקשר שבין המשטרה לציבור.

רוני, יותר מכל מפכ"ל אחר אתה קידמת את השימוש במדע המשטרה. לא רק שכיבדת את המחקר, אתה כיבדת את האקדמיה. לא רק שפעלת על-פי תוצאות מחקרים, היית פתוח לבצע מחקרים כדי להעריך את תכנית הפעולה שלך. בנוסף – יותר מכל מפכ"ל אחר הכרת מההתחלה בחשיבות של הדרך בה המשטרה מיישמת את סמכותה מול הציבור. יזמת לבצע הכשרות בנושא "הליכים הוגנים" (procedural justice) במטרה לשפר את האופן בו שוטרים מתנהגים ברחוב. גייסת יותר שוטרים מיעוטים ובנית תחנות בכפרים במטרה לתת שירות טוב יותר לערביי ישראל.

כאשר התבקשתי לדבר היום, נזכרתי בדברי הרב טרפון בפרקי אבות: "לא עליך המלאכה לגמור, ולא אתה בן חורין ליבטל ממנה". רוני, לא היית יכול לצפות לסיים את הרפורמה שהתחלת במשטרה, כפי שאף אדם לא יכול לצפות לתקן את העולם. אבל – עשית יותר מכל מפכ"ל אחר לקדם "שיטור מבוסס-ראיות מדעיות" (evidence-based policing) ולחזק את לגיטימיות המשטרה בעיני הציבור. פשוט תודה שלא ויתרת. בזכותך המשטרה והמדינה טובים יותר היום.

 

לצפייה בנאום: https://www.dropbox.com/s/onocnnkr4r1li48/%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%A4%20%D7%95%D7%95%D7%99%D7%A1%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%93.mp4?dl=0